Salihli Ticaret ve Sanayi Odası, en çok kurumlar ve gelir vergisi veren, en çok ihracat yapan ve en fazla istihdam sağlayan 80 kurum ve işadamına düzenlediği törenle plaket takdim etti.

Salihli’de en çok vergi veren, en fazla ihracat yapan ve istihdama en çok katkı sağlayan Salihlili işadamları, Lidya Sardes Otel’de düzenlenen gecede onurlandırıldı. Kalabalık bir katılımla gerçekleşen “Ekonomi Ödülleri” töreninde 80 kurum ve işadamına plaket sunuldu.
Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, açılış konuşmasında, bir gelenek haline gelen ödül törenlerini, hain darbe girişiminde yaşanan karışıklık ve ekonomik kriz gibi nedenlerle iki yıl boyunca gerçekleştiremediklerini, bu yüzden 2016 ve 2017 vergi rekortmenlerini gecikmeli de olsa, ortak bir törenle ödüllendirmeye karar verdiklerini açıkladı.
Yaptıkları anketlerle tespit ettikleri gibi, iş dünyasının en önemli sorununun kalifiye eleman bulamama konusunda yoğunlaştığına dikkat çeken Yüksel, “Bir taraftan da ülkemizin en önemli sorunu giderek artan işsizliktir. Genel işsizlik yüzde 13.8’e ulaşmış durumda. 4 milyon 566 bin kişi işsiz durumda. Genç işsizlik ise yüzde 26.1 olarak ifade ediliyor. Bir tarafta biz kalifiye eleman bulamıyoruz, diğer tarafta milyonlarca işsiz var. Bu da büyük bir tezat oluşturuyor. Demek ki gençler, sektörlerin ihtiyaçlarına göre yetiştirilemiyor. Ülke olarak bu sorunu çözmek zorundayız.” dedi.
Ekonomide yaşanan gelişmeler ve Oda’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Yüksel, Türk ekonomisine katkı sağlayan, zor şartlarda dahi kazançlarının vergisini dürüstçe ödeyen işadamlarını kutladı.
Ödül töreninde kısa bir konuşma yapan Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun, insanlara iş ve aş sağlayan işverenlerin çok kıymetli olduğunu belirterek, “İşverene yapılan katkı, ülkenin geleceğine yapılan katkıdır.” dedi.
Salihli Belediye Başkanı Zeki Kayda da ilçenin ekonomisini ayakta tutan işadamlarını tebrik etti. Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nin çok iyi bir gelişme içinde olduğunu anlatan Kayda, 2020 yılının ilk çeyreğinde doğalgazın fabrikalara verilmeye başlanacağını, böylece buradaki önemli bir eksikliğin giderilmiş olacağını kaydetti.
Konuşmalardan sonra 2016 ve 2017 yılı kurumlar ve gelir vergisi rekortmenlerine, en çok ihracat gerçekleştiren ve en fazla istihdam sağlayan kurum ve işadamlarına plaketleri takdim edildi.