HABER PORT

Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

En İyi İngilizce Öğrenme Yöntemi Hangisi Biliyor Musunuz?

Günümüzde iyi bir kariyer planlaması yapan her genç öncelikle dil donanımı alanında kendini aktif bir şekilde yetiştirmesi gereklidir. Genellikle iş başvurularında ilk sorulan soruların başında dil seviyesi yer alıyor. Çünkü giderek globalleşen dünya şartları içerisinde firmaların farklı alanlarda yürüttükleri faaliyetleri bulunuyor. Personelin de bu nedenle dil konusunda yetkinliğinin olması çok önemli bir detay olarak ilk sıralarda yer alıyor. Bu alanda en iyi ingilizce öğrenme yöntemi şüphesiz sürekli aktivitelerle yapılan çalışmalar arasında olacaktır. İngilizce eğitimi almaya başlamış iseniz önceliklerinizi belirlemeniz gereklidir. Bir amacınız olmalı ve günlük eğitim için en az 1,5 saatinizi ayırmanız çok önemlidir. Ama ayırdığınız zamanın kaliteli olması gereklidir. Yani bir yandan yemek yapmaya çalışıp, bir yandan İngilizce çalışmayın. İngilizce çalışırken özel bir zaman ve yer ayırmalı, dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadan kendinizi çalıştığınız konuya vererek, kaliteli bir şekilde zaman ayırmanız önemlidir. Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yön veremez. Bu nedenle bir rotanızın olması gereklidir. Bunun için öncelikle bir öğrenme planına ihtiyaç duyacaksınız. Her gün yapılan tekrar çalışmaları kısa bir süre içinde verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Biraz sıkıcı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak konuların pekiştirilmesi adına yapılan tüm çalışmalar konuşma alanında verimli kullanımlar oluşturacaktır. Temelden öğrenmeye başlıyor iseniz kolay konularla başlanılmalıdır. Zamanlar öğrenmek yerine aylar, sayılar, renkler, günler gibi eğlenceli, pratik kelime kalıpları ile başlamak önemlidir. Belirli kelimelerin öğrenilmesinin ardından telaffuzu, zamanları, okuma ve yazmayı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bu şekilde cümle kurmayı öğrenmek, pratik alanında kolaylık elde etmenizi sağlayacaktır.

İngilizceye yabancı kalırsanız, konuşma alanında aktif olmanız mümkün olmaz. Bu nedenle daha çok örnek görmeye ihtiyacınız olacaktır. Bunun için birinci seviyeye uygun kısa hikayelerden başlamak, kelime gruplarının farklı kalıplar içerisinde nasıl kullanıldığını görmenizi sağlayacaktır. Buna ek olarak bunların Türkçe çevirilerini yapmak motivasyonunuzu pozitif olarak etkileyecek bir kullanım olacaktır. İki dil arasındaki anlatım farkını görmeniz açısından bu çok önemlidir. İngilizce dilimize göre cümle kurulumu, telaffuzu, ek kullanımı bakımından çok farklı bir dildir. Bu nedenle dilin yapı mantığını çözmek adına okuma, dinleme, yazma ve konuşma kategorilerini sırası ile takip eden alıştırmalar yapmanız gereklidir. Okuma alanında belirli yayınları takip edebilir, seviyenize göre kitaplar okuyabilirsiniz. Bunu takip eden çalışmalarda ise alt yazılı diziler izleyebilirsiniz. Bu sayede telaffuz alanında da kendinizi geliştirmeye başlayacaksınız. Hatta aynı filmi, dizinin aynı bölümünü birkaç kez izlemeniz bile önerilebilir. Bu şekilde bazı cümle kalıplarının çok iyi bir şekilde hafızalara kazınması söz konusu olacaktır. Sonrasında ise sıra yazmaya geliyor. Duyduklarınızı yazmakla yazma çalışmaları yapabilirsiniz. En güzel yazma çalışması olarak ise İngilizce günlük tutabilirsiniz. Bu şekilde kendinizi ifade etmek adına her gün yeni bir şeyler öğrenebilir ve süreç içerisinde gelişiminizi takip edebilirsiniz.

Konuşma alanında ise mümkünse ana dili İngilizce olan bir arkadaş ile pratik yapmanız önerilir. Bu durum çoğu zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda İngilizcesi iyi biri ile pratik çalışmaları yapabilirsiniz. O da yok ise, sizinle beraber İngilizce öğrenen arkadaşlarınız ile diyalog çalışmaları yapabilirsiniz. İngilizceyi ders olarak öğrenmeye çalışmayın. Mutlaka kullanın. Konuşma alanı bu bakımdan çok değerli bir alıştırmadır. Bireyin kendine olan özgüveninin artmasını sağlar. Bu da konuşma alanında daha aktif olabilmeyi beraberinde getirir. İngilizce alıştırmaları yaparken bu dört başlık içerisinde sırası ile başlayan pratikler birbiri ile entegre bir şekilde devam etmesi gereklidir. Bu çalışmalar İngilizceniz belirli bir seviyeye geldiğinde ihtiyacınız kalmayacaktır. Artık kendinizi ifade edebilme, duyduğunuzu anlama durumuna geldiğinizde sadece pratik çalışmaları ile bilgilerinizi taze tutmaya çalışabilirsiniz. Ancak bu seviyeye gelene kadar kendinize bir hedef belirlemeniz gereklidir. Kelime sayısı olarak kendinize hedefler seçmeli ve bu mutlaka günlük kelime ezberleri yapmalısınız. Bunun için akıllı cihazlarınız üzerinden Engly gibi uygulamalar tercih edebilirsiniz. Bu uygulamada öncelikle seviyenizi, ardından ilgi alanlarınızı belirleyerek karşınıza gelen videolarla kelime çalışabilirsiniz. Anlamını bilmediğiniz kelimeleri videolar altında yer alan cümleler içerisinden seçerek anında öğrenebilirsiniz. Cümle örnekleri, anlamları ve telaffuzları ile kelimeleri öğrenmek pratik alanında çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Tüm bunların yanında İngilizce chat sitelerine dâhil olarak yabancı arkadaşlar edinebilirsiniz. Hem yazılı, hem de görüntülü olarak konuşabileceğiniz arkadaşlar ile pratik yapmak oldukça avantajlı bir şekilde pratik çalışmalarınızı destekleyecektir. İngilizce bir dil olduğunu unutmadan çalışmalarınızı aktif alanlar içerisinde sürdürerek devam ettirdiğinizde öğrendiğiniz bilgilerin kendinize mal olması söz konusudur. Özellikle küçük yaşlarda başlayan eğitimler sağlam bir temel oluşturduğunda bireyler ileriki dönemlerde çok daha başarılı çalışmalara imzalar atabiliyor.

Bir cevap yazın