HABER PORT

Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Çanakkaleli kadınlar ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ sertifikalarını aldı

Garanti BBVA ve BÜYEM iş birliğiyle hayata geçirilen Kadın Girişimci Yönetici Okulu kapsamında Çanakkale’de eğitime katılan girişimci kadınlar, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen tören ile sertifikalarını aldılar.

Girişimci kadınların işlerini giderek büyütmek ve sürdürülebilir kılmak, yenilikçilik ruhunu, rekabetçi güçlerini artırmak hedefiyle Garanti BBVA ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliğiyle gerçekleştirilen Kadın Girişimci Yönetici Okulu’nun 29. durağı Çanakkale oldu. Eğitimin, Çanakkale’deki mezunları için sertifika töreni düzenlendi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri tarafından gerçekleştirilen; işletme, müşteri ilişkileri, yönetim becerileri, finans ve insan kaynakları gibi çok çeşitli konuları kapsayan eğitim programını başarıyla tamamlayan Çanakkaleli kadın girişimciler, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan tören ile sertifikalarını aldılar.

2012 yılında hayata geçirilen Kadın Girişimci Yönetici Okulu projesiyle ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Cemal Onaran, “Sürdürülebilir bir gelecek için ekonomik ve toplumsal kalkınmadaki en önemli parçanın kadınların iş hayatı ve sosyal hayattaki gücünün artması olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla çıktığımız yolda; kadın girişimcileri merkezine alan, onlar için bütünsel bir program geliştiren ilk özel banka olduk. Bugüne kadar olduğu bundan sonra da kamu, özel sektör ve girişimcilik ekosisteminin yakın işbirliği çerçevesinde kadın girişimcilerin önündeki engelleri kaldırmak için finansman desteği ile beraber eğitim, cesaretlendirme ve yeni pazarlara açılma olmak üzere dört temel alanda yoğunlaşmaya devam edeceğiz. Bu bakış açısıyla, kadın girişimcilik alanında kalıcı etki yaratan, uzun soluklu projeler geliştirdik ve geliştireceğiz. BÜYEM ile birlikte hayata geçirdiğimiz Kadın Girişimci Yönetici Okulu ise Türkiye’nin dört bir yanında 3 bine yakın kadın girişimciye işlerini büyütebilmeleri ve sürdürülebilir kılmaları için gerekli olan eğitimleri sunabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün ise Çanakkaleli girişimcilerimizle beraber olmaktan ve onların işlerindeki rekabetçi güçlerini arttırmak adına sağlam ilerlemeler kaydettiklerini gözlemlemenin gurur duyuyoruz.” dedi.

BÜYEM Merkez Müdürü Dr. Tamer Atabarut da görüşlerini, “Sosyal sorumluluk projesi olan Kadın Girişimci Yönetici Okulu kapsamındaki eğitimlerle, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurucu ortaklarının yanı sıra yönetiminde çalışan ikinci ve üçüncü kuşak kadın girişimcilere de ulaşmayı hedefliyoruz. Günümüzde işletmelerin uzun ömürlü olabilmesi ve kurumsallaşma yolunda doğru adımlar atabilmesi, ancak ‘stratejik yönetim felsefesi’ odaklı bir anlayışla gerçekleşebilir. Kadın Girişimci Yönetici Okulu’nda verdiğimiz eğitimlerin, ‘iş geliştirme’ yaklaşımını kadın girişimcilere şirket kültürü olarak benimsetmesini, aynı zamanda ‘kurumsal ve uzun ömürlü’ işletmelere zemin yaratmasını amaçlıyoruz. Kadın girişimcilerimize vizyoner bir kimlik sağlayan eğitimlerin, katılımcıların yönetsel ve kişisel becerilerini geliştirirken, bilgi düzeyini de artırdığını gözlemliyoruz” ifadeleriyle belirtti.

Törene katılan TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komite Başkanı Birce Bilici ŞİMŞEK ise “İş kurmak isteyen kadın girişimcilerimizin önüne çıkan en önemli ve zorlayıcı unsur sermaye temini. Türkiye’deki kadınların sadece yüzde 9’unun üzerinde mülk var. Bu da şu demek; iş kuracak kadın teminat göstermekte zorluk çekiyor, kuracağıiş ile ilgili araştırma yaparken teşviklere ulaşmakta zorluk çekiyor, güvenirlilik sağlamak için erkeklerden daha fazla çaba göstermek durumunda kalıyor.

Kadının toplumdaki rollerinin kalıplaşması, eğitimlerin yetersizliği, finans bulma güçlüğü, kadının iş kurma aşamasında toplum tarafından destek görmemesi kadınların girişimcilikte önüne engel oluyor. Bu nedenle ‘Kadın Girişimci Yönetici Okulu’ gibi organizasyonlar kadın girişimcilerin önünü açmak için çok önemli ve değerli” dedi.