mersin escort
Posted By HaberPort.Gen.TR Posted On

Bakan Yanık’tan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Kafa karışıklığı oldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesini Araştırma Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Derya Yanık, milletvekillerinin 2014’ten beri neden kadına yönelik şiddet üzerine bir araştırma verisi olmadığının sorulması üzerine “Bilimsel olarak bir sosyal dönüşümün doğru tespit edilebilmesi 10 yıllık periyotlar öngörülüyor. 2014’te yapılan şiddet araştırmasını 2024 eylem planında biz de aldık, TÜİK aldı hatta. Biz de 2021’de kendi araştırma başlıklarımız altında biraz daha dar minimal bir araştırma yapacağız” dedi.

“BELEDİYELERE YAPTIRIM YETKİMİZ YOK”

Bakan Yanık, daha fazla kadın konukevinin neden açılmadığına ilişkin sorulara şu yanıtı verdi:

*Kanuna göre 100 bin nüfus üzerinde yerleşim yerlerinde kadın konukevinin olması mecburi. Bakanlığımız belediyelerin idari ya da sicil amiri değil. Yasada düzenlenen mecburiyeti bizim icbar etmek ya da ‘bunu niye yapmıyorsunuz’ diye hesap sormak, yaptırım uygulama yetkimiz yok.

*Ancak şunu yapıyoruz; belediyelere kanunu hatırlatıp bu anlamdaki çalışmaları, yürütmeleri konukevi açmaları gerektiğini resmi yazı ile bildiriyoruz.