HABER PORT

Güncel ve Son Dakika Haber Portalı

Amerikan Futbolu Kuralları

Amerikan Futbolu Kuralları

Walter Camp öncülüğünde 1880 yılında, İngilizlerin oynadığı Rugby’den uyarlanan Amerikan futbolu, oyuncaların kıyafetleri başta olmak üzere pek çok farklılığı ile Rugby’den ayrılır. 11 oyuncudan oluşan takımlar, 110 metre uzunluğunda ve 49 metre genişliğindeki sahada, 15’er dakikalık 4 devrede, toplamda 1 saatlik süre ile oynarlar. 30 cm uzunluğundaki bir top ile oynandığı için “football (futbol)” olarak anılmaktadır. 7 hakemin görev yaptığı oyunda, oyuncular savunma grubu ve atak grubu olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Oyun, başlangıç takımı tarafından “kickoff” olarak adlandırılan başlama vuruşu ile başlar.

Süre ve Atak Kuralları

Oyun sonunda en çok sayı yapan takım oyunu kazanan takım olarak kabul edilir. Oyun, her biri 15 dakikadan oluşan 4 kısımda oynanır. Toplamda 1 saat sürmesi beklenen oyunda, maçın durduğu süreler oyunun süresinden düşüldüğü için müsabaka, 2.5 saate kadar uzayabilir. Her takımın bir savunma, bir atak ve bir de başlangıç takımı vardır. Sırası gelen takım bu üç gruptan birini seçerek oyuna başlar. Oyunda iki takım mücadele eder, bunlardan biri savunma (defense) takımı, diğeri ise atak (offense) takımıdır.

Topa vuran takım oyunu başlatarak, topu rakibin sahasına gönderir. Takımın belirlediği taktiklere göre topu alan oyuncu saha boyunca koşar. Gol yememek için, savunma yapan rakip takım, topu elinden geldiğinde kalesinden uzak tutmaya gayret eder. Topla koşan oyuncu düşerse ya da hiç koşmadan yerinde durursa, karşı takıma ait ayak takımının oyun başlangıç noktası tespit edilmiş olur. Amerikan futbolu kuralları gereği Kickoff vuruşu ile sahadan çıkan başlangıç takımları, oyunu karşı takımın atak takımı ile kendi savunma savunma takımlarına bırakırlar.

Topu alan atak takımı, karşı takımın sahası boyunca koşmaya çalışır. Savunma takımı topun kalelerine ulaşmasını engellemek için mücadele eder. Atak takımı 10 yard’ı aşabilmek için 4 hakka sahiptir. 4 seferde 10 yard’lık bir ilerleme sağlayamazsa, topu savunma takımına vermek zorundadır. 10 yard’ı 4 hakkında geçtiği takdirde, bir 4 hak daha kazanır. Böylece topu daha çok ilerletme imkanı kazanır.

Savunma ve Taktikler

Topu sahada daha da çok sürebilmek için iki seçenek vardır. Biri uzun pas, diğeri de koşmaktır. Atak takımı düşene kadar topla birlikte ilerler. Atak takımı oyuncuları, topla ilerlemeye çalışan arkadaşlarına yardım etmek için savunma takımının oyuncularını engellemeye çalışabilirler. Pas atarak oyunu ilerlemeye çalışan atak takımı oyuncularını, savunma takımı oyuncuları durdurmaya çalışır. Pas atmayı engellemek veya pası tutmak için topa sahip oyuncuyu düşürmeye çalışırlar. Oyuncuyu saha dışına atarak da topa sahip olabilir ya da pası durdurabilirler. Topu taşıyan oyuncu yere düşmediği sürece, top savunma oyuncusuna geçmediği sürece hücum hala atak takımına ait sayılır. Rakip takım topu almayı başarırsa, atak takımının sahasına ilerleme şansı savunma takımına geçer.

Atak takımı her durumda topu kontrol etme hakkınsa sahiptir. Atak takımına ait orta oyuncusunun oyun kurucuya topu atması ile başlayan oyun, takım kaptanının arkadaşlarına verdiği “huddle” adı verilen 40 saniyelik taktikler ile devam eder. Bu taktikler sonrasında atak takımına ait her oyuncu, nasıl oynaması gerektiğini ve ne yönde aktif olarak bulunacağını belirler.

Bir cevap yazın