Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği (ALKARDER) tarafından Aliağa Demokrasi Meydanı’nda bu yıl ikincisi düzenlenen Hamsi Festivali başladı.

Aliağalıların yoğun ilgi gösterdiği festivalde geleneksel yöntemlerle üretilen bölgesel lezzetler vatandaşlarla bir araya geldi. Karadeniz yöresine ait ezgiler festival alanını renklendirirken alana getirilen midilliler ve develer ise ailelere ve çocuklara eğlenceli anlar yaşattı.

Festivalle ilgili açıklamada bulunan Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Mete: “Aliağa’da Karadeniz kültürümüzü tanıtmak, yöresel tatlarla vatandaşlarımızla buluşturmak amacıyla düzenlediğimiz Hamsi Festivalimizin ikincisini gerçekleştiriyoruz. Festival boyunca vatandaşlarımıza ikramlarımız olacak. Aliağa’daki ve bölgedeki tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz.” dedi.

Karadeniz kültürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen Hamsi Festivali’nde vatandaşlara 31 Ocak Cuma günü karalahana çorbası, 1 Şubat Cumartesi günü muhlama, 2 Şubat Pazar günü ise hamsi ikramı yapılacak.

DEPREM NEDENİYLE KONSERLER ERTELENDİ

Festival hakkında açıklamada bulunan Aliağa Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Mete, Malatya ve Elazığ’da meydana gelen deprem nedeniyle, dernek yönetimi olarak festival kapsamında Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri gerçekleşecek konserleri erteleme kararı aldıklarını belirtti.