USD
6,1454
EURO
7,2270
ALTIN
236,9607

“Sosyal Medya ve Markalar” Araştırması Sonuçlandı

İstanbul Bilgi Üniversitesi, yeni nesil pazarlama trendlerine ilişkin merak edilen başlıkların ele alındığı “İçerikle Pazarlama Konferansı”na ev sahipliği yaptı. “Game of Thrones” dizisine atıfla “İçerik Oyunları” başlığıyla altında düzenlenen konferansta, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Pazarlama 3.0 ortaklığıyla yapılan “Sosyal Medya ve Markalar” araştırmasının sonuçları paylaşıldı İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen […]

“Sosyal Medya ve Markalar” Araştırması Sonuçlandı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İstanbul Bilgi Üniversitesi, yeni nesil pazarlama trendlerine ilişkin merak edilen başlıkların ele alındığı “İçerikle Pazarlama Konferansı”na ev sahipliği yaptı. “Game of Thrones” dizisine atıfla “İçerik Oyunları” başlığıyla altında düzenlenen konferansta, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Pazarlama 3.0 ortaklığıyla yapılan “Sosyal Medya ve Markalar” araştırmasının sonuçları paylaşıldı

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen konferansta; yeni nesil pazarlama trendleri, blog yayıncılığı, interaktif içerik, içerik ve topluluk, oyunlaştırma ve oyun tasarımı gibi dijital dünyanın en çok konuşulan başlıkları ele alındı. BİLGİ İletişim Fakültesi Medya Bölümü tarafından düzenlenen “İçerik Oyunları” başlıklı konferans, alanında uzman isimleri ağırladı.

Konferans, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Güventürk Görgülü’nün açılış konuşmasıyla başladı. Katılımcılara “içeriği mi pazarlıyoruz yoksa içeriği kullanarak başka bir ürünü mü pazarlıyoruz” sorusunu yönelten Görgülü, “Mağara duvarlarından gazete basım aşamasına geldik. Radyodan TV’ye, TV’den mobile mesaj ileten araçlar hızlı bir artış gösteriyor. Ancak bizler bu hızla doğru orantılı olarak yeni, özgün fikirler üretemiyoruz. Bu konferansı düzenlemekteki amacımız, öğrencilerimiz ve katılımcılarımızla birlikte, birbirini tekrar eden mesajların ötesine geçerek, iyi fikre nasıl ulaşırız sorusunun cevabını bulabilmek. Bu doğrultuda da ‘İçerikle Pazarlama Konferansı’nı düzenli bir faaliyet haline getirerek, yaptığımız araştırmalar ve tartışmalarla sektöre katkıda bulunmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya ve Markalar Araştırma Sonuçları

Konferansta, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Pazarlama 3.0 ortaklığıyla sosyal medya kullanımı ve tüketicilerin sosyal medyada markalarla ilişkilerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen “Sosyal Medya ve Markalar” konulu araştırma sonuçları paylaşıldı.

Nisan 2017’de, 145 kadın ve 145 erkek deneğin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre sırasıyla en çok takip edilen sosyal medya platformlarının Twitter, Instagram, Facebook, LinkedIn, Youtube, Google+, Snapchat ve Pinterest olduğu görüldü. 18 – 35 yaş arası kullanıcıların en çok Instagram’ı, 36–50 yaş arası kullanıcıların Twitter’ı, 51–60 yaş arası kullanıcıların ise Facebook’u tercih ettiği ortaya çıktı.

Katılımcıların yüzde 1.7’si sosyal medya hesaplarında 1 ila 3 arasında markanın paylaşımlarını takip ettiğini belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 20’sinin 4 ila 7 markayı, yüzde 13.4’ünün ise 7 ila 10 markayı takip ettiği görüldü.

Satın Alma Süreçlerini Etkileyen Faktörler

Katılımcıların yüzde 14,8’i markaların olumsuz kampanyalarının satın alma süreçlerinde her zaman etkili olduğunu belirtirken, yüzde 30.7’si ise çoğunlukla etkili olduğunu söyledi. Markaların sosyal medya paylaşımlarının bu kararlar üzerindeki etkisine bakıldığında, yüzde 18.2’si çoğunlukla ve her zaman karar süreçlerini etkilediğini belirtti.

Marka tercihlerini belirleyen unsurlara bakıldığında, katılımcıların yüzde 47.2’sinin çevrimiçi sözlük ya da forumlardaki marka, hizmet ve ürünler hakkında yapılan yorumları dikkate aldığı görüldü. Yüzde 29.2’si e-ticaret sitelerindeki kullanıcı yorumlarını dikkate alırken, yüzde 15.2’si ise markaların sosyal medya hesaplarında yer alan yorumlar doğrultusunda tercihlerini şekillendiriyor.

Katılımcıların sosyal medyadaki sponsorluklu içeriklerin ilgisini çekip çekmediği sorusuna yüzde 48.6’sı hiç çekmediği cevabını verirken, internet sitelerindeki sponsorlu içeriklerin katılımcıların yüzde 58.3’ünün hiç ilgisini çekmediği görüldü.

“Sosyal Medya ve Markalar” Araştırması Sonuçlandı - haberport.gen.tr